Od Josepha k modernímu pilates

04.03.2018

Jaká byla cesta ke cvičení pilates, které známe dnes? Trnitá?Rozhodně... Ale jako každý pohádkový příběh, i tenhle má dobrý konec. Přesvědčte se sami.

Kdo byl Joseph Pilates

Joseph Hubertus Pilates se narodil v Německu roku 1880. Jako dítě trpěl astmatem, křivicí, revmatickou horečkou, ale rozhodl se uzdravit a zesílit pomocí tělesného cvičení. Od rodinného přítele dostal knihu anatomie lidského těla, pozoroval a rozebíral pohyby zvířat a vývojové fáze pohybu dítěte. A tak vytvořil základ jedné z nejúčinnějších metod, která zbavuje bolesti a mění těla lidem po celém světě.

Pokud je tvoje páteř nepohyblivá ve 30, jsi starý. Pokud je flexibilní v 60, jsi mladý.

Cílevědomost a ochota pomáhat druhým

Joseph byl velmi cílevědomý. Což bylo nejspíš ovlivněno tím, že byl v dětství obětí šikany. Tak se z malého churavého nedochůdčete vytrénoval v model anatomických příruček, boxera v cirkuse a instruktora sebeobrany. Zároveň chtěl pomáhat lidem s podobnými problémy, jakými trpěl on sám. Proto po uvěznění do internačního tábora za 1. světové války udržoval vlastními cviky sebe i své spoluvězně v kondici. (Tam začal z lůžek a jiných kusů nábytku sestavovat první prototypy pilates strojů, kterými jsou dnes vybavena studia.)

Tělesná zdatnost je základním předpokladem lidského štěstí.

Rozvíjení metody a emigrace

Po konci války se vrátil zpět do Německa, kde rozvíjel svoji metodu, studoval pohyb, stavbu lidského těla, fyziologii, východní i západní formy cvičení a postupně vytvářel cvičební systém, který nazval CONTROLOGY (kontrologie). Trénoval nejen tanečníky, ale i hamburskou policii. Nástup fašismu ho donutil emigrovat do Ameriky, kde si se svojí partnerkou Clarou otevřeli pohybové studio. To sídlilo ve stejné budově jako Newyorský balet a rychle si získali klientelu z řad tanečníků. Brzy přitáhli elitu z celé Ameriky - herce, sportovce a významné osobnosti.

Tradiční pilates školy

Lekce probíhaly formou individuálního cvičení, kde Joseph učil studenty základní metodiku a pro každého upravil cviky podle jejich specifických potřeb. Svoji metodu nikdy neuzavřel, neustále ji zdokonaloval. Vychoval 7 následovníků, tzv. pilates elders (starší), které jeho učení šíří dál. Mezi nejznámější patří Romana Kryzanowska (Romana's pilates), Ron Fletcher, Eve Gentry, Mary Bowen. Je nutné připomenout, že každý z žáků měl program upravený podle svých specifických potřeb a to je důvod, proč se setkáváme s různými variantami a školami pilates.

Filosofie pilates

J. Pilates se domníval, že moderní životní styl s telefony, auty, ekonomickým tlakem a znečišťováním prostředí způsobuje tělesný i mentální stres a civilizační choroby se stresem úzce spjaté. Věděl, že moderní svět rozhodně neprospívá tělesné zdatnosti a zdraví, ale vyžaduje, abychom byli fit. Zdraví se nedá koupit, a proto tvrdil, že je nutné uvést tělo do aktivní činnosti, spojit ho s myslí, a tím zlepšit stav obojího.

Pilates metodou získáváme schopnost kontrolovat svou myslí kompletně celé tělo.

V knize Return to Life with Contrology sepsal 6 originálních principů pilates: 

  • centrum - každý pohyb musí vycházet ze zpevněného centra, tzv. powerhouse,
  • koncentrace - vědomé vnímání a vedení každého pohybu,
  • kontrola - kontrolované zapojení všech svalů v daném pohybu,
  • preciznost - správné a přesné provedení každého pohybu,
  • dech - přirozený dech využívající kapacitu plic jako součást každého pohybu a dechu,
  • plynulost - nepřerušované provádění cviků a plynulé přechody z jednoho cviku do následujícího.

Současnost a moderní přístupy

Moderní školy pilates vycházejí ze současných poznatků anatomie a biomechaniky. Originální principy dle Pilatese jsou spíše abstraktní a filosofické, ale základní principy moderního pilates jsou naopak konkrétní, založené na anatomii a popisují, jak nastavit tělo do neutrální pozice. Jsou zahrnuty ve všech cvicích. Jejich dodržování zajistí bezpečné cvičení a efektivní zapojení svalů ve správném pořadí a se správnou intenzitou.

Mezi světové moderní školy pilates patří STOTT PILATES se sídlem v Kanadě, kde spolupracuje tým trenérů, fyzioterapeutů, lékařů a výzkumníků a neustále vyvíjejí metodu pilates, jak ji známe dnes.

Indivudální lekce dnes neprobíhají tak drsně jako s panem Pilatesem. To jste mohli vidět na obrázku výše, kde stojí na břiše své studentky při provádění Hundred (stovka - nejikoničtější cvik pilates). Dnes je to spíš o rehabilitačním přístupu a účinné pohybové terapii ušité na míru pro tělo každého klienta.

A jaké jsou ty moderní základní principy pilates? To se dozvíte na lekcích studia LJ fit nebo v mém e-booku Návod na tělo, který si můžete stáhnout zdarma.

PS: Metody pohybového cvičení vznikaly v dobách národního obrození. V Německu a později Americe to byl tedy Pilates. V Českých zemích se o pohyb zajistil Miroslav Tyrš, spoluzakladatel Sokola. A stejně tak i na východě v Indii se snažili o oživení národa, chtěli mít něco vlastního, a tak sáhli k Jóga sútře a inspirováni Evropou, kde bylo moderní cvičit, vytvořil Krishnamacharya cvičení Vinyasa (pozdrav slunci). Filosofický směr jóga je samozřejmě starý několik tisíc let, avšak asány, které se cvičí na dnešních lekcích pochází z dob Indického národního obrození, tj. asi 100 let.